BELEDİYE BAŞKANI A. ADAYI RECEP ÖKTEN’DEN SÜLEYMANPAŞA’NIN GELECEĞİNE İDEALİST BAKIŞ

BELEDİYE BAŞKANI A. ADAYI RECEP ÖKTEN’DEN SÜLEYMANPAŞA’NIN GELECEĞİNE İDEALİST BAKIŞ

Recep Ökten, sadece bir siyasi figür değil, aynı zamanda yerel toplumun sesi olmayı hedefliyor. Kendisini 4 nesildir Tekirdağ topraklarına bağlayan bir aile geleneğinin mirasçısı olan Ökten, evli, iki oğlu, bir gelini ve torunuyla bir arada yaşayan bir aile babası olarak biliniyor.

Recep Ökten, meslek hayatına lise yıllarında başladı. Endüstri Meslek Lisesi Ağaç İşleri bölümünü başarıyla tamamladıktan sonra, açık öğretimde İş İdaresi bölümünü okuyarak iş dünyasına adım attı. Mobilya imalat ve satışı sektöründe kendi işini kurarak uzun yıllardır bu alanda faaliyet gösteriyor. Şu anda Tekirdağ genelinde üç mobilya mağazasının sahibi olarak iş hayatına devam ediyor.

Siyasi arenada da etkin bir rol oynayan Ökten, Cumhuriyet Halk Partisi'nin uzun yıllar bir neferi olarak il yöneticiliği, ilçe yöneticiliği, ilçe başkanlığı ve il başkanlığı gibi önemli görevlerde bulundu. Parti içindeki deneyimiyle, Cumhuriyet Halk Partisi'nin tabanını ve tavanını iyi tanıdığını belirtiyor. Bu deneyim, ona yerel yönetimdeki sorumlulukları daha etkin bir şekilde üstlenme fırsatı veriyor.

Recep Ökten'in siyasi anlayışı, idealist bir vizyonla şekilleniyor. Toplumsal sorunlara duyarlılıkla yaklaşan Ökten, grup çalışmalarına yatkın bir karakter olarak, şeffaf, hesap verebilir ve katılımcı bir yönetim tarzını benimsiyor. Kendisi, "Kararlıyım, kendime güveniyorum, başaracağımıza inanıyorum" diyerek halkına olan taahhüdünü dile getiriyor.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUNUZDA, SÜLEYMANPAŞA'DA NASIL BİR FARK YARATACAKSINIZ?

Süleymanpaşa artık çiçekle, böcekle uğraşacak dönemi geçirdi. Gerçekten kabuğunu kıracak ciddi projelere ihtiyacı var. Tekirdağ'ımız ciddi bir deprem riskiyle karşı karşıya. Depremi dikkate almadan geleceği hesaplamak, planlamak ve imarını yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bilim adamlarının öncülüğünde, zemin etütleri yapılmış bölgeler dikkate alınarak ve gerçekten depreme dayanıklı konutları üretilmesine katkı vermek zorundayız. Belediye olarak bu sorumluluğu almamız gerekir. Süleymanpaşa halkı ve şehrimizde  inşaat alanında iş yapan müteahhit arkadaşlarımızla birlikte ortak görüş ve öneri çerçevesinde uyum içerisinde Süleymanpaşa’nın yaşanabilir bir  huzur kenti olması için çalışmak zorundayız.

SEÇMENE KAYBETMENİN ACISINI UNUTTURACAK NASIL BİR HAZIRLIK YAPIYORSUNUZ?

Evet, geçmiş dönemde kaybetmek Cumhuriyet Halk Partililer içerisinde ciddi bir üzüntü yarattı. Öz eleştirimizi mutlaka yaptık. Tüm partililer yaptı. Ben de yaptım. Önümüzdeki dönemde grup çalışmasına önem vereceğiz. Örgütte aday olacak başkan ve meclis üyeleriyle bu yıl içerisinde çalışacağımıza inanıyorum.

Ben grup çalışmasına yatkın bir karakterim, her şeyden önce Süleymanpaşa halkının benimseyeceği, kabul edeceği ve önerilerini bize rahatlıkla sunup birlikte yönetebileceğine inandırmamız gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir proje halk tarafından benimsenmediği sürece sahiplenilmez. Bu nedenle biz, belediyecilik anlamında katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir bir belediyecilik anlayışını halkımıza sunmak istiyoruz. Yani halkla birlikte yöneteceğiz. Bunun geçmişte Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanlarının yaptığı örneklerini de gördüm, tanık oldum. Örnek vermek gerekirse, bir bölgeye park yapılacaksa önce yapılıp yapılmaması yönünde halkın görüşü alındığını ve yapılacak olan parkın da alternatif yaklaşık üç dört tane proje yapılarak tekrar o bölgenin halkına sunularak ve o bölgenin beğendiği park projesinin gerçekleşmesinden dolayı yapılan hizmetlere sahip çıkıldığını gördük. Ve biz yine bu düşüncemizle, bu şekilde bir yönetim benimsiyoruz. Yani hiçbir zaman halkın görüşünü almadan biz yaptık olduk, ben yaptım oldu projesini asla uygulamayacağız.

PROJELERİNİZDEN SÖZ EDER MİSİNİZ?

Şimdi proje aşamasında hayallerim var. Bunları gerçekleştirebilmek için öncelikle teknik kişilerle ve ekiple birlikte çalışmamız gerekiyor. Şu an tüm projeler taslak aşamasında, şehri geziyorum. Özellikle gece ve gündüz geziyorum. Şehrin eksikliklerini görmeye çalışıyorum, neler yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Örneğin eğitimden sosyal, kültürel, ekonomik alanda neler yapabileceğimizi araştırıyorum.  Eğitim konusunda belediyelerin yapabileceği yetki dahilinde sadece kreş açabildiğini ve kurslar açabildiğini biliyoruz. Biz özellikle dar gelirli ailelerden başlayarak kreş eğitimini elimizden geldiğince geniş tutacağız ve geliştireceğiz. Yine halkımızın beklentileri arasında yaşlı bakım evi talepleri var. Bu konu üzerine de çalışacağız. Yapılabilirliği konusunda araştıracağız. Klasik belediyecilik anlamında parklar, bahçeler veya kaldırımların temizliği ve düzenlenmesi konusunda herhangi bir sıkıntı görmüyorum. Ancak bunların dışında, özellikle kentin imarını değiştirecek kentsel dönüşüm projelerinin ada bazında yapılmasını istiyorum. Bu konuda emek vereceğiz, arkadaşlarımızla birlikte çalışacağız. Yapılabilir olduğuna inanıyorum. Bu alanda uygulanan projeleri araştırıyorum. Örnekleri inceliyorum. Bu projeleri yakından takip ediyorum. Kendi dönemimde bu kurumlarla  bilgi alışverişi yapmayı görüş alışverişinde bulunmayı  düşünüyorum. Süleymanpaşa’ya uygun projelerin yapılması için ekip çalışması yapmayı planlıyoruz.

Avrupa şehirlerinde gördüğümüz şehir içi ormanlar, neden şehir içinde orman yapıldığını sorguladığınızda, şehirde yaşayan insanların rahatça oksijen ve temiz hava alması için yapıldığını ve bu alanların aynı zamanda piknik alanı olarak da kullanıldığını görüyoruz. Süleymanpaşa'da da bu eksikliği gördük ve şehrin merkezinde bu tür alanların olduğunu tespit ettik. İmkânlarımız dâhilinde şehir insanının rahatlıkla yürüyüş yapabileceği, piknik yapabileceği alanlar yaratmaya çalışacağız. Ayrıca şunu belirtmeliyim ki, yaklaşık dört mahallemizde atıl durumda çok sayıda arsamız bulunuyor. Kullanılmayan tek katlı evler ve geniş bahçelere sahip bölgeler var. Bu bölgelerin tekrar imara açılarak yaşanabilir konutlar haline getirilebileceğine inanıyorum. Şehrin imarında ciddi düzenlemelerle fark yaratabileceğimize inanıyorum. Dere yataklarını önemsiyorum, şehir merkezimizde dere yatakları bulunuyor. Bu dereler, şehrin fay hatları ve kılcal damarlarıdır. Bu alanlara imar verirken deprem riskini mutlaka göz önünde bulundurarak değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

NEDEN YEREL YÖNETİM, YEREL BELEDİYE BAŞKANLIĞI?

Öncelikle ülkemi seviyorum. Ülkemin insanını seviyorum. Yaşadığım şehre de hizmet etmekten mutluluk duyacağımı düşünüyorum. Yaşamım boyunca, sosyal yaşamımda ve sahip olduğum tecrübelerle Süleymanpaşa halkının benimseyeceği, mutlu olacağı ve şehrimizde yaşam kalitesini artırabilecek projeleri gerçekleştirebileceğimize inanıyorum.

ÇALIŞMALARA NEREDEN BAŞLAYACAKSINIZ?

Tüm basın mensuplarıyla, yazılı ve görsel medya ile zaman içinde bir araya geleceğiz. Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongreler süreci yaşanıyor, Tekirdağ genelinde sadece bir ilçe kongremiz kaldı. Ardından ilk kongremiz yapılacak ve bir kurultayımız olacak. Muhtemelen kasım ayında kurultay gerçekleşecek, kurultaydan önce veya sonra, parti merkezimizin nasıl bir karar alacağını bilemiyorum. Ancak parti merkezi yerel yönetim seçim takvimini açıkladığında, resmi başvuruları yaparak yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam edeceğim. Bu arada yaptığım işlerden biri, mecliste görev yapabilecek parti üyeleriyle diyalog kurmak ve onların görüşlerini almak. Yakın bir zamanda birkaç arkadaşımla birlikte basının karşısına çıkacağız ve yereldeki muhtarlarımız başta olmak üzere sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek düşüncelerimizi paylaşacağız. Onların önerilerini dikkate alacağız ve seçim takvimi başladığında projelerimizi halkımızla birlikte sunmaya hazırız."

SÜLEYMANPAŞA’NIN TURİZM ŞEHRİ OLMA POTANSİYELİ VAR. BUNUNLA İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

Kabuğunu kıracak projeleri yapmak zorundayız. Tekirdağ'ın bir turizm potansiyeli var; denizi, doğası ve tarihi eserleri ile zengin bir bölgeye sahibiz. Bu potansiyeli küçümsememeliyiz. İlçemiz Süleymanpaşa bir tarım şehri olarak bilinirken, diğer ilçelerimiz Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı gibi sanayi bölgeleri olarak öne çıkıyor. Ancak Tekirdağ'ın ekonomisinin güçlenmesi ve sosyal, kültürel, ekonomik anlamda ciddi atılımların yapılması gerektiğini görüyorum. Bu konuda yapılacak projeler mutlaka merkezi hükümet tarafından da desteklenmelidir. Aksi takdirde sadece yerel yönetim ne kadar iyi projeler yaparsa yapsın, bazen kabul görmeyebilir veya engellenebilir. Bu nedenle merkezi hükümetin desteğiyle Süleymanpaşa’yı turizm anlamında atağa geçirdiğimizde bunun ilimiz turizminin gelişimine de katkısı olacaktır. Bölgemizi bu alanda da gelişmeye açık bir yer olarak görüyorum.

 

Yayınlanma Tarihi : 18/9/2023 21:47
Okunma Sayısı : 878
reklam 1
  

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?


CÜNEYT YÜKSEL
CANDAN YÜCEER