CHP SÜLEYMANPAŞA GENÇLİK KOLLARI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ HAKLARI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU

CHP SÜLEYMANPAŞA GENÇLİK KOLLARI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ HAKLARI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU

Değerli Basın Mensupları, Saygıdeğer Kamuoyu,

Eğitim, toplumların gelişiminde ve ilerlemesinde kilit bir rol oynamaktadır. Ancak, bu önemli süreçte;

Öğrencilerimizin karşılaştığı barınma sorunları, ciddi bir endişe kaynağı oluşturmaktadır.

Üniversite eğitimini sürdüren binlerce genç, artan kira maliyetleri ve yetersiz KYK yurtlarıyla karşı karşıyadır.

Gelinen noktada, kira fiyatlarının hızla yükselmesi, öğrencilerimizin ekonomik sıkıntılarını daha da derinleştirmektedir. Eğitim için kısıtlı kaynakları olan öğrenciler, uygun barınma koşullarına erişimde güçlük yaşamaktadır. Ayrıca, KYK yurtlarının sayısı ve kapasitesi, öğrenci taleplerini karşılamaktan uzaktır.

Öğrencilerin yaşam koşulları ve güvenliği, bu durumdan ciddi şekilde etkilenmektedir. Üniversite eğitimi, gençlerimizin geleceğini şekillendiren önemli bir dönemdir. Ancak, yaşadıkları barınma sorunları nedeniyle bu dönemi olumsuz etkilenen öğrencilerimiz, potansiyellerini tam olarak ortaya koyamamaktadır. Bu da ülkenin uzun vadeli kalkınmasını olumsuz etkileyen bir durumdur.

Bu bağlamda, hükümete çağrıda bulunuyoruz:

Öğrenciler için uygun fiyatlı konut seçenekleri oluşturulmalı ve kira maliyetlerini kontrol altına almak için politikalar geliştirmelisiniz.

KYK yurtlarının sayısını ve kapasitesini artırmalı ve mevcut yurtların bakımını düzenli olarak yapılmalı, daha güvenli ve konforlu bir yaşam alanı sağlamalısınız.

Öğrenci destek programlarını genişleterek ekonomik olarak dezavantajlı öğrencilere daha fazla destek sağlamalısınız.

Üniversite öğrencileri, ülkemizin geleceğini şekillendirecek liderlerdir. Onların barınma sorunlarına çözüm üretmek, toplumumuzun ilerlemesi için kritik bir adımdır. Bu sorunları çözmek için işbirliği yaparak, daha iyi bir gelecek inşa etmek hepimizin görevidir.

Bir diğer problemimiz ise Üniversiteli Gençlerin artan fiyatlar karşısında hiçbir şey yapamadığıdır. Üniversite kampüslerindeki karavana yemek ücretleri bile bir yılda üçe katlandı.

Üniversite öğrencilerine burs veren vakıflara verdikleri burs sayısının 10 katı kadar başvuru yapıldı, Türk eğitim vakfına yapılan başvuru sayısı 100 bini aştı, bizlerin sadece gıdayla değil kültürle, sanatla, sporla da beslenmesi gerekiyor, ama bizlerin cebinde dışarda arkadaşlarımızla içecek bir çay parası bile yok, bunca emekle okusak bile insanca yaşamamızı sağlayacak bir iş bulup bulamayacağımız da artık belli değil.

Üniversite mezunu işsiz sayımız 1 milyon, gençler hem işsizliğin hem de hayat pahalılığın altında eziliyor ama bu sorunlar bu milletin gençlerinin dertleri.

Pudra şekerci gençler ise kaportasının her tarafına ismini ve imzasını yazarak çakarlı arabalarla lastik yakma videoları paylaşıyor, milyonlarca Suriyeliye bir sürü destek verilip bizim gençlerimizi yok saymak ülkemizin geleceğine vurulmuş bir hançerdir.

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir.” dediği gençleri hükümetimiz bir köşeye atmıştır.
Ülkemizin ve milletimizin geleceğe umutla bakması için, bilimin ışığında ilerleyen aydın gençlere ihtiyacı vardır.
Hükümete çağrımız; gençlerin sesine kulak vermelisiniz, sorunlarını dinleyip gençlerimize kalıcı çözümler üretmelisiniz.
“Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

 

Bektaş Aslandaş

CHP Süleymanpaşa Gençlik Kolları Başkanı

 

Yayınlanma Tarihi : 21/10/2023 21:18
Okunma Sayısı : 370
reklam 1
  

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?


CÜNEYT YÜKSEL
CANDAN YÜCEER