CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ AYGUN TREDAŞ’IN GENELGEYİ İHLAL ETTİĞİNİ MECLİSE TAŞIDI

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ AYGUN TREDAŞ’IN GENELGEYİ İHLAL ETTİĞİNİ MECLİSE TAŞIDI

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, hükümet tarafından alınan tam kapanma genelgesinde yer alan elektirk faturalarının son ödeme tarihinin Ramazan Bayramı sonrasında başlayacak şekilde belirlenmesi ve 2 bin lirayı aşan ve ödenmeyen faturalar nedeniyle elektrik kesinti yapılmaması kararına rağmen Trakya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TREDAŞ)’ın vatandaşları mağdur edecek şekilde kesintiye gittiğini masaya yatırdı.

Vatandaş ve esnafın sesine kulak veren Aygun, konuyu TBMM’e taşıyarak “TREDAŞ’a yaptırım uygulayacak mısınız?”, diye sordu.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanmasını arz ederim.  19.05.2021

Trakya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TREDAŞ), 81 ilin valiliğine gönderilen Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’ni uymamaktadır. 29 Nisan 2021 tarihinde başlayan ve 17 Mayıs 2021 tarihinde sona eren tam kapanma sonrasında elektrik faturalarına ilişkin önemli bir karar alındı. Bu karar, tüm dağıtım şirketlerine tebliğ edildi. Buna göre, faturaların son ödeme tarihinin Ramazan Bayramı sonrasında başlayacak şekilde belirlenmesi, tarihlerin yoğunluk oluşturmayacak şekilde düzenlenmesi, konut ve ticarethanelerin aylık 2 bin lirayı aşan ve ödenmeyen faturaları nedeniyle kesinti yapılmaması kararlaştırılmıştı.

Ancak TREDAŞ’ın bu kararlara uymadığı görülmüştür. TREDAŞ, bu tarihten önce fatura düzenlemiştir. 17 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla birçok vatandaşın elektriğini kestiği görülmektedir. Trakya’da bu konuda büyük mağduriyetler yaşanmaktadır. Tam kapanma süresince ödeme olanağı bulamayan müşteriler ve genelge kapsamında kapalı olan iş yerleri için borçtan dolayı kesme işlemi yapılmaması gerekirken, bu kurala da uyulmadığı görülmektedir.

Bu bağlamda;

1) TREDAŞ’ın elektrik konusunda tam kapanma kararlarına uymadığı görülmektedir. Bu konuda TREDAŞ’a yaptırım uygulayacak mısınız?

2) Faturaların Ramazan Bayramı sonrasında düzenlenmesi gerekirken, 17 Mayıs 2021 tarihinde elektriği kesilen vatandaşların uğradığı mağduriyeti önleyecek misiniz? Elektriği kesilen vatandaşı mağduriyetinin ve uğradığı zararın karşılanması için TREDAŞ nezdinde girişimler yapacak mısınız?

3) Genelge’ye göre “Konut ve ticarethanelerin aylık 2 bin lirayı aşan ve ödenmeyen faturaları nedeniyle kesinti yapılmaması, tam kapanma süresince ödemeği olanağı olmayan müşteriler ve genelge kapsamında kapalı olan iş yerleri için borçtan dolayı kesme işlemi yapılmayacağı” karara alınmıştır. TREDAŞ’ın genelgeyi ihlal ettiği görülmektedir. Bu konuda, gereken incelemeyi başlatacak mısınız?

 

Yayınlanma Tarihi : 22/5/2021 20:52
Okunma Sayısı : 400
reklam 1
  

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN