KARŞIYIZ

KARŞIYIZ

ALBAYRAK’TAN, MARMARAEREĞLİSİ'NDE DÜZ CAM ÜRETİM TESİSİ’NE İLK UYARI: “KARŞIYIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, vatandaşın canını, malını, verimli tarım arazilerini, yer altı kaynak sularımızı, soluduğumuz havayı kirletenlere, tehlikeye atanlara karşı ilk uyarıyı yaptı…

Marmaraereğlisi'nde yapılması planlanan “Düz Cam Üretim Tesisi” hakkında endişe duyan vatandaşlardan gelen tepkiyle birlikte, eş zamanlı olarak harekete geçen, Trakya toprakları üstünde çevreye ve insan sağlığına zarar verecek her türlü oluşuma gösterdiği tepkiyle bilinen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi tarafından halka yönelik yayınlanan bildiride, yapılması için harekete geçilen tesisin almış olduğu ÇED belgesinin eksiklerle dolu olduğu, yasal hakların sonuna kadar kullanılacağı ifade edildi.

İŞTE, TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN PAYLAŞILAN O BİLDİRİ:

Marmaraereğlisi'nde Düz Cam Üretim Tesisi Kurulmasın!

Tekirdağ ili, Marmaraereğlisi ilçesi, Sultanköy Mahallesinde, Kaptan Demir Çelik End. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Düz Cam Üretim Tesisi Projesinde, kamuoyunda oluşan duyarlılık ve halkın tepkileri nedeniyle proje kapsamında yer alan Termik Santral ifadeleri çıkartılmış ve bu haliyle bahse konu proje için ÇED Olumlu Belgesi alınmıştır.

Her ne kadar projede doğalgaz kullanılacağı belirtilmiş ise de, doğalgaz enerjisinin hangi kaynaktan temin edileceği, tedarik sürecinde yaşanabilecek aksaklıklar veya doğalgaz sisteminde meydana gelebilecek arızalar sonrasında ihtiyaç duyulan enerjinin hangi kaynaktan elde edileceği belirtilmemiştir.

Kurulması planlanan tesislerin, Türkiye ortalamasının çok üzerinde verimlilik düzeyine sahip tarım arazilerimize zarar vereceği, yeraltı su kaynaklarımızın azalmasına sebebiyet vereceği, doğaya sanayi kaynaklı atıksu salınımını arttıracağı ve hava kirliliğine sebebiyet vereceği yönünde kamuoyunda ciddi kaygılar yer almaktadır.

Son 35 yılda, iyi bir şekilde planlanmayan, çevreye etkileri değerlendirilmeden, gerekli altyapı yatırımları yapılmadan kurulan fabrika, imalathane ve enerji santralleri yaşam kaynağımız olan havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirletmektedir. Yoğun göçle birlikte nüfusu sürekli artan Tekirdağ'ımızda halk sağlığı büyük bir tehdit altındadır. İlimizde kanser vakaları başta olmak üzere çevre kirliliğine bağlı hastalıklardaki artış, yaşamakta olduğumuz çevre felaketinin boyutlarını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi denizi, verimli tarım arazileri ve turizm yatırımları olan Marmaraereğlisi ilçemizde hangi enerji ve su kaynaklarının kullanılacağı belirtilmemiş yeni bir üretim tesisinin kurulması ilimizde yaşanan çevre felaketinin boyutlarını katbekat arttıracaktır.

İnsan odaklı ve çevreye duyarlı bir yönetim anlayışını benimseyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Marmaraereğlisi'nde çevre kirliliğine sebebiyet verecek Düz Cam Üretim Tesisi'nin kurulmasına karşı olduğumuzu ve yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı bir kez daha kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Yayınlanma Tarihi : 28/8/2019 02:35
Okunma Sayısı : 895
reklam 1
  

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN