MESTAN ÖZCAN’IN KARNE DAĞITIMI KRİZ ÇIKARDI

MESTAN ÖZCAN’IN KARNE DAĞITIMI KRİZ ÇIKARDI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl korona virüs nedeniyle öğrenci karnelerini dijital olarak verme kararını Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan çiğnedi.

Öğrenci bilgilerinin nasıl elde edildiği gizliliğini korurken ‘usulüne uygun olmayan bir şekilde kırtasiyeden çıkartılan dijital karneleri’ öğrencilerin farklı ev adreslerine elden götüren Özcan’ın, videoya sonradan monte edilen Ak Parti müziği eşliğinde hediye ettiği satranç takımını öğrencilere verdiği anları sosyal medya üzerinden paylaşmasıyla ortaya çıktı.  

HER YERDE SİYASET YAPILMAZ

Ben yaparsam olur mantığı ile getiri ve götürüsüne bakmadan, parti adına tek başına bir şeyler yapmaya kalkarsan, hatalı yaptığın paylaşımını silsen de hijyenik temizliğini partinin tamamını toplayarak yapmak zorunda kalırsın. Mesela Süleymanpaşa Belediyesi olarak burada ağzınla kuş tutsan geleceğini; yapılan şova kurban eder, arkana bakmadan gidersin. Sen büyükşehir belediye başkanlığını kaybederken Cüneyt Yüksel Süleymanpaşa’yı kazandı. Partin seni bir kenara atmadı, il başkanlığınla onurlandırdı. Kıymetini bil, Süleymanpaşa’yı kaybetmeye oynama.

Konuya dönecek olursak, servis edilen videonun ardından peş peşe gelen tepkilerde:

“Öğrenci karne bilgilerine ve ev adreslerine nasıl ulaşıldığı konusu kişisel bilgilerin korunması kanununa aykırı olduğu kadar İl Başkanı Mestan Özcan için Korona virüs bir yalan mı, Türkiye'de var da Tekirdağ'a mı uğramadı, öğrenciler üstünden siyasi rant elde edilmek istenmesi daha da vahimdir. Bu suçtur! Konuyu yakından takip edeceğiz.”, denildi. Eğitim- Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, "Bu bir siyasi şovdur, skandaldır, yanlıştır. ilimiz yetkililerini de başta il müdürlüğü valilik olmak üzere göreve davet ediyoruz. Eğitim- Sen olarak cemaatlerin, vakıfların okullardan uzak tutulmasını savunurken, seçmeli derslerin öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine dâhil kendi iradeleriyle belirlemelerini savunurken böyle bir durumla öğrencilerin karşı karşıya bırakılması hem pedagojik açıdan hem de sosyal açıdan doğru olmamıştır. Kesinlikle karşısındayız. Ve ilgililer hakkında kesinlikle savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca okullarda notlar dahi tam anlamıyla verilmemişken, sınavlar yapılmamışken karne notların oluşması da inceleme gerektirir" dedi.

Aygun: Hiç kimse çocuğuna ait karne notlarının elden ele dolaşmasını istemez. Bu suçtur!

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun yaptığı paylaşımda: “Devletimizin geldiği noktadan dolayı üzgünüz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uymuyorlar. Karne notları gizlidir, korunması gerekir. Ancak bunun Ak Parti İl Başkanlığı'na verilmesi kabul edilemez bir durumdur. Üstelik bu gizliliğin çiğnenip, siyasi rant elde edilmek istenmesi daha da vahimdir. Bu karne notlarını İl Başkanlığı ile paylaşan Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hemen bir açıklama yapması gerekmektedir. Sadece, öğrenci, veli ve okul yönetimlerinin bilmesi gereken karne notları nasıl siyasi partinin il başkanlığına teslim edilmiştir? Veliler tepki içindedir. Hiç kimse çocuğuna ait karne notlarının elden ele dolaşmasını istemez. Bu suçtur! Konuyu yakından takip edeceğiz.”, derken CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın da:

Saygın: Milli Eğitim Bakanlığı antetli karneler.

Kırtasiyelerde satılmıyor.

“Milli Eğitim Bakanlığı da korona virüs nedeniyle bu yıl öğrenci karnelerini dijital olarak verme kararı almıştı. Birbiriyle çelişen bu iki icraat için ne diyelim, ne düşünelim. Korona virüs bir yalan mı, Türkiye'de var da Tekirdağ'a mı uğramadı, korona virüs ile ilgili Sayın Ziya Selçuk'un bilmediği, Sayın Mestan Özcan'ın bildiği ne var? Yoksa Sayın Mestan Özcan, hiçbir şeyi önemsemeden sadece partisinin ve kendisinin reklamını mı yapmayı amaçlıyor…” Sayın AKP İl Başkanı, öğrencilerin adreslerine nasıl ulaştı, bu adresleri ona kim verdi. Sayın AKP İl Başkanı Başkanının elindeki karneler, Milli Eğitim Bakanlığı antetli karneler. Kırtasiyelerde satılmıyor. En önemlisi de karnelerin üzerindeki bilgiler, notlar. Bu karneler nerede basıldı, kim tarafından basıldı? Bu kişisel bilgilerin korunması kanununa aykırı. Bu karneleri basan ve Sayın AKP İl Başkanına servis eden devlet memuru/memurları da herhalde birden çok suç işlediklerinin farkındadırlar. Eğitim-İş sendikası Tekirdağ şubesi, konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Savcılığın ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün konuyla ilgili ne yapacaklarını merakla bekliyoruz.

CHP Tekirdağ İl Başkanlığı olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”, dedi.

TEPKİLER ÜZERİNE MESTAN ÖZCAN AÇIKLAMADA BULUNDU

Gelen tepkiler üzerine yayınladığı paylaşımı kaldırdığını duyuran Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan açıklamasında: “Geçtiğimiz Cuma günü şehrimizde ikamet eden başarılı 3 kızımızı mutlu etmek üzere yapılan programımızın, bambaşka yerlere çekilmesi üzerine yapmak zorunda kaldığım açıklama metnimi kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.” İfadesini kullanarak yazılı olarak paylaşımda bulundu:

 

Yayınlanma Tarihi : 25/1/2021 02:34
Okunma Sayısı : 659
reklam 1
  

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN