MİLLETVEKİLİ NURTEN YONTAR'DAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI YUSUF TEKİN’E SERT TEPKİ

MİLLETVEKİLİ NURTEN YONTAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamudaki mülakatları kaldırma yönündeki açıklamasının ardından, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in öğretmen alımlarında mülakatın yüzde 50 oranında etkili olacağı yönündeki açıklamalarına CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar'dan sert tepki geldi.

Milletvekili Yontar, "Cumhurbaşkanı mülakatı kaldırıyoruz derken, Milli Eğitim Bakanı neden farklı bir dil kullanıyor? Yeni mülakat sistemiyle, öğretmenlerimizin yıllarca verdiği emek, bir mülakatla heba oluyor." şeklinde konuştu.

Yontar, yeni sistemin adaletsizliğini şu örnekle dile getirdi: Bir aday KPSS'den 90 alıp mülakattan 60 alsa toplamda 75 puan alıyor. Fakat bir başka aday KPSS'den 60 alıp mülakattan 91 alırsa 75,5 puan alıyor. Bu nasıl bir adalet anlayışıdır?

Bakan Tekin'in mülakatların kameraya kaydedileceği açıklamasını da değerlendiren Yontar, "Mülakatta kamera kaydı alınması, bu adaletsizliği ortadan kaldırmaz. Öğretmen adaylarımızın emeklerine saygı duyulmalıdır." dedi.

CHP olarak öğretmen alımlarında adaletin ve şeffaflığın sağlanması için mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Yontar, tüm öğretmen adaylarının yanında olduklarını vurguladı.

 

Yayınlanma Tarihi : 17/9/2023 20:40
Okunma Sayısı : 253
reklam 1
  
FACEBOOK BAKBİTV REKLAM

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?


CÜNEYT YÜKSEL
CANDAN YÜCEER