TEKİRDAĞ TSO’DAN TÜRKİYE-RUSYA TİCARİ HAYATINDA BÜYÜK GİRİŞİM

TEKİRDAĞ TSO’DAN TÜRKİYE-RUSYA TİCARİ HAYATINDA BÜYÜK GİRİŞİM

Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, RUSNANO Altyapı ve Eğitim Programları Fonu Talep Oluşturma Departmanı Başkanı Andrey Berkov ile bir araya gelerek Timiryazev Akademisi Rektör Yardımcısı İgor Popkov’un katılımı ile Türkiye ve Rusya arasındaki 2’li ticari ilişkilerin geliştirilmesiyle alakalı anlaşma zemininin kurulmasını sağladı.

 

Rusya’daki fon yöneticileri ile ticareti daha fazla hızlandırabilmek, yaşanan sıkıntıları aşabilmekle alakalı prensip olarak birlikte çalışma protokolü imzalandı. Türkiye’nin tamamını, özellikle Tekirdağ’ı ilgilendiren bu anlaşma aynı zamanda karşılıklı teknoloji transferi gibi konularda da işbirliği yapılmasını öngörüyor.

Büyük bir nüfusa sahip olan Rusya, dünya düzeninde etkin bir ülke. Güçlü yer altı kaynakları olan, önümüzdeki dönem daha da ön plana çıkacak ülkelerden biri. Tekirdağ’ın birçok alanda  dünya ticaretinde yer aldığını ve bu sürece hız katma çabası içinde olduklarını ifade eden Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay’la yaptığımız telefon görüşmesinde, konunun önemine dikkat çekerek şu bilgilere yer verdi: “Tekirdağ, önemli bir tarım kenti olmakla birlikte Tekirdağ önemli bir sanayi kenti, aynı zamanda üretim kenti, lojistik kenti. Tekirdağ’ın üretim deseni Türkiye’nin üzerinde. Tekirdağ’ın üretim teknolojisi de Türkiye ortalamasının üstünde. Tekirdağ’da ki sanayi kuruluşları dünyanın 150 ülkesine ihracat yapıyor. Bunun içinde Rusya’da var. Yapılan bu ikili anlaşma ve diyologlarla Rusya’ya 3 TL’lik mal satıyorsak Rusya’ya 4, 5 TL’lik satış bağlantıları, ilişkileri kurulmaya çalışılıyor.” dedi.    

 

Tekirdağ TSO’dan Türkiye-Rusya ticari hayatına katkı sağlayacak büyük girişim

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ile Rusya Federasyonu/ Altyapı ve Eğitim Programları Fonu arasında mutabakat zaptı imzalandı. Gerçekleşen imza törenine Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ve RUSNANO Altyapı ve Eğitim Programları Fonu Talep Oluşturma Programları Yöneticisi Andrey Berkov ve Timiryazev Akademisi Rektör Yardımcısı İgor Popkov katılım sağladı.        

Rus yetkililerinin vermiş olduğu bilgiye göre RUSNANO Group, "Nanoteknoloji Endüstrisinin Gelişimi için Strateji" adı altında Başkanlık İnisiyatifi çerçevesinde oluşturulan bir Rus inovasyon geliştirme kurumudur. RUSNANO Group'un misyonu, Rusya'da rekabetçi bir nanoteknoloji tabanlı yüksek teknoloji endüstrisi yaratmaktır. Diğer yandan Moskova Timiryazev Tarım Akademisi, Rusya'nın en eski tarım eğitim kurumlarından biridir. 3 Aralık 1865'te kurulmuş olup,  Rusya Tarım Bakanlığı'nın gözetimi altındadır.

Karşılıklı bilgilendirme sunumlarının yapılmasının sonrasında Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay ve RUSNANO Altyapı ve Eğitim Programları Fonu Talep Oluşturma Departmanı Başkanı Andrey Berkov’un imzaladığı mutabakat zaptı ile iki ülke arasında dış ticaret hacmi ve ihraç edilen ürün çeşitliliğinin arttırılması amaçlanıyor.

Başkan Günay yaptığı açıklamada, “Teknolojik zorlukların üstesinden birlikte çalışarak gelmek için gelişmiş teknolojilerin müşterek tanıtımı aracılığıyla kalite kontrol için yenilikçi bir alt yapı oluşturulması ve geliştirilmesi, ekonomide bulunan nanoteknolojik ve alakalı yüksek-teknolojik sektörlerin ürünlerinin kullanılarak Türk ürünlerinin ihracatının  kolaylaştırılması ve ihraç edilen ürünlerin çeşitliliklerinin artırılmasını hedefliyoruz. Verimlilik şartları açısından mevcut kalite kontrol tekniklerinin aşılması için tarafların ortak çaba göstermesiyle birlikte her iki ülkenin iş ve ekonomilerini yenilikçi bir kalkınma yoluna aktarmaya olan niyete istinaden mutabakat zaptını imzalamış bulunuyoruz. Söz konusu zaptın Türkiye ve Rusya ticari hayatına katkı sunacağını umuyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Yayınlanma Tarihi : 25/12/2020 22:31
Okunma Sayısı : 490
reklam 1
  

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN