TESKİ ARAÇ KİRALAMA HİZMET İHALESİ’NDE BÜYÜK KAMU ZARARININ ÜSTÜ MÜ ÖRTÜLDÜ

TESKİ ARAÇ KİRALAMA HİZMET İHALESİ’NDE BÜYÜK KAMU ZARARININ ÜSTÜ MÜ ÖRTÜLDÜ

TESKİ’de Elektrik Makine ve İkmal Daire Başkanlığı’nın ön hazırlığını yaptığı kiralanacak araçlar listesini Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na teslim etti. Onlarda, hay hay efendim ne demek lafımı olur diyerek “Araç Kiralama Hizmeti İhalesi”ni düzenleyerek taliplilerini bekledi.

Kız istemek gibi bir olay, ‘iki taraf aralarında anlaşmış, madem ikisi de birbirini çok sevmiş, biz de verdik gitti’ der gibi çabuk ve teferruata girmeden kendi aralarında kıydıkları imam nikahı ile kısa sürede işi bitirmişler. Elimize ulaştırılan belgelere dayanarak yapılan iddialara göre; Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından ihalesi yapılan Araç Kiralama Hizmet İhalesi’nde “TESKİ Genel Müdürlüğü 2019, 2020, 2021 yılları arasında 24 ve 28 aylık iş makinası, su tankeri, vidanjör, akaryakıt tankeri, binek, hafif ticari ve arazi aracı kiralama hizmeti alımı işi” kapsamında yaklaşık maliyetin belirlenmesi aşamasından ihale komisyonu kararının onaylanması aşamasına kadar olan süreçte yapılan işlemlerin şaibeli olduğu, Hayrabolu eski belediye başkanı Fehmi Altayoğlu’nun TESKİ’de işe başlamasından sonra ortaya çıkarttığı yapılan araştırmalardan sonra ortaya çıkmış.

Mesela:

a ) Yaklaşık maliyet rakkamlarından uzak, kiralanan araçların kiralama bedelleri piyasa koşullarının çok üzerinde. Neredeyse satın alma bedeline ulaşmış, hatta ciddi miktarda geçmiş.

b ) Yaklaşık maliyet hesabında yönetmelik yasaklamasına rağmen proforma faturalar değerlendirmeye alınarak hesaplama yapılmış.

c ) Yaklaşık maliyet hesap cetvelinde açıklama yapılmamış.

d ) Bununla birlikte yaklaşık maliyet için fiyat veren firmaların bazıları ile ihale üzerinde kalan yüklenici şirket arasında organik bağın olduğu tespit edilmiş.

e ) 2019 yılındaki araç kiralama hizmet alımı İhalesinin yüklenicisi ile bu son ihalenin de yüklenicisi aynı firma olması ve araç nitelikleri de neredeyse tamamen aynı olmasına rağmen 2018, 2019, 2020 yılları arasında aylık araç kiralama bedelleri arasında uçurumlar olduğunun tespiti yapılmış. Hatta 2017 ve 2018 yıllarında yapılan ihaleleri alan akraba şirket Sarılar İnşaat’a ait ihale bedeli ile de fahiş oranda farklılıkların da olduğu gözlemlenmiş.

f ) Araç niteliklerinin teknik şartnamede ihtiyaca göre olmadığı mevcut ihalenin devamını sağlamak anlamına gelecek şekilde ısmarlama nitelikler olarak belirlendiği ortaya çıkmış.

g ) KÜRE İNŞAAT’tan daha önce 2019 yılı araç kiralama hizmet alımı yapıldığı ve bu ihalede ihale bedelinin yaklaşık maliyetin üzerinde olduğu, TESKİ’nin hiçbir ihalesinin yaklaşık maliyetin üzerinde sonuçlandırılmadığı da tespit edilmiş. Bu ihalede yaklaşık 9.448.125,28 TL + KDV; ihale bedelinin 10.883.796,00 TL + KDV olduğu yani yaklaşık maliyetin 1.435.670,72 TL + KDV üzerinde bir bedelle KÜRE İNŞAAT’a ihale edilerek kamu zararına sebep olunmuştur. Üstelik bu ihalede ihale tarihi 01. 11. 2018 tarihinde ihalenin uygulanacağı 01. 01. 2019 tarihine kadar yeni bir ihaleye çıkılması için yeterli bir süre varken ve ayrıca mevcut devam eden kiralama ihalesinde %20 artışı uygulanarak 60 günlük zamana ilaveten 72 gün ilave süre artışı ile toplam 132 günlük sürede yeni bir ihale yaparak yaklaşık maliyetlerin de güncellenip kurum açısından daha doğru ihale yapma imkanı olacak iken, ihale iptal edilmeyip fahiş rakkamlarla ihaleye devam edilmiş ve bilerek ciddi bir kamu zararı oluşturulmuş.

Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı aslında Hakan ATAKAN isimli kişidir. Bahse konu olan araç kiralama hizmet alımı ihalesi 2019 Haziran ayında başlamış. Ancak bu sırada Daire Başkanı Hakan Atakan 3 hafta izne ayrılmış ve daire başkanlığı görevini her hafta bir şube müdürüne vekaleten bırakmış. Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanlığı’nda çalışan Boran KARABAĞ isimli kişi ihale sürecinde hem daire başkan vekili hem de yaklaşık maliyet tespit komisyonu başkanı olarak görev almış. Ancak yaklaşık maliyetin oluşturulduğu 18.06.2019 tarihinde Boran KARABAĞ isimli kişinin resmi olarak Daire Başkanlığı’na vekaleten görevlendirilmesi bulunmamakta. Buna rağmen daire başkan vekili olarak görevde olmadığı halde daire başkan vekiliymiş gibi 18.06.2019 tarihinde yaklaşık maliyet hesap cetveline imza atmış.

Yaklaşık maliyet hesabında yetkisiz imza söz konusu olmakla birlikte, yaklaşık maliyet hesap cetveli Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanlığı’na 18.06.2019 günü resmi olarak vekalet eden kişiye neden imzaya sunulmadığı, sunulmuşsa bu kişinin neden imzalamadığı veya neden Boran KARABAĞ’a imzalatıldığı şaibe konusudur.

Boran KARABAĞ görevde olmadığını bilerek daire başkanı yerine imza atmıştır. Buna rağmen Daire Başkanı Hakan ATAKAN kendisi yerine 18.06.2019 günü Boran KARABAĞ’ın daire başkanı olarak görevli olmadığını bilmesine rağmen Boran KARABAĞ hakkında idari işlem yapmamıştır. Genel Müdür İbrahim İçöz’de Daire Başkanı Hakan ATAKAN hakkında işlem yapmamış.

Gördüğünüz gibi belge şeklinde yazılan bu iddiaya dayalı bilgiler okuyacaklarınızın sadece bir kısmı. Yine bu iddialara göre sahipsiz bırakılan Tekirdağ’ın başına çöken kırk haramiler nereye kadar bu düzeni sürdürecek bilinmez ama emin olduğum şey bu suç dosyalarının savcılar ve gerekli merciler incelendikten sonra karşılık bulacağı.

Toplam 7 milletvekili olan Tekirdağ’da vekillerin ‘böyle bir usulsüzlük dosyasının varlığını ne gördüm nede duydum’ diyebilmesi için TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz ve herşeyden haberi olduğu söylenen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından kandırılıyor olması lazım. Tekirdağ’da her platformda konuşulan bu olay hakkında vatandaşların dediğine göre; “bu işi çözse, çözse TBMM Başkanı, bizim Peştamalci çocuğu Mustafa Şentop çözer” anlayışı hakim.

Kamunun bilinçli olarak zarara uğratıldığı iddia edilen dosyada “Araç Kiralama Hizmeti İhalesi”nde yaşanan usulsüzlüklere son noktayı koyup araştırılmasını isteyecek kişi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı. Ak Parti Tekirdağ Millet Vekili Prof Dr. Sn. Mustafa Şentop’tur  diye bakılıyor.

***

YAKLAŞIK MALİYETİN GİZLİLİĞİ İLKESİ İLE İHALELERİN İHLALİ ANLAMINA GELEN YAKLAŞIK MALİYETE TEKLİF VEREN FİRMALAR İLE İHALEYİ ALAN YÜKLENİCİ ARASINDA VAR OLAN ORGANİK BAĞI FİRMALARIN İSİMLERİNİ VEREREK, GİRİLEN ARAÇ KİRALAMA İHALESİNDE SIFIR ARAÇ ALMAYA YAKIN KİRA BEDELİ OLARAK ÖDENEN FAHİŞ RAKKAMLARI GÖRECEĞİZ.

 

Not: Haber çok uzun olduğu için parça parça ve herkesin anlayacağı şekilde yayınlanacak

 

Haber: Özer Enginler

Yayınlanma Tarihi : 23/5/2021 17:38
Okunma Sayısı : 890
reklam 1
  

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN