TESKİ VATANDAŞIN CEBİNDEN ELİNİ ÇEKMİYOR

TESKİ VATANDAŞIN CEBİNDEN ELİNİ ÇEKMİYOR

TESKİ VATANDAŞIN CEBİNDEN ELİNİ ÇEKMİYOR

 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ölçü ve ayarlar kanununa göre ölçüm yapan sayaçlar su, elektrik, doğalgaz ve tartı aletleri 10 yılda bir yenilenmeli veya bakımı yapılmalı kanuna göre, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tüm il yöneticilerine (Valiliklere) genelge yayınlayarak, bunun yerine getirilmesini ister. İl valileri, belediyelere yazı göndererek 10 yılı geçmiş su sayaçlarının değiştirilmesi gerektiğini, aksi halde “ölçü aletleri kullanma fiilinden dolayı 3516 sayılı kanun hükümlerine göre idari ve cezai işlemler yapılır.” Bu da, sayaç başına 2.600 TL ceza yazılacak demektir.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı TESKİ, bu kanunlara göre değişim yapmaya çalışsa da eksik ve yanlış bir uygulamanın içerisinde…

1 ) Yıllar öncesine ait sayaçlar duruyorken neden 2009, 2010 tarihlerine denk gelen su sayaçlarını değiştiriyor? 80’li, 90’lı yıllara ait su sayaçları hangi kanuna göre yok sayılacak?

2 ) Birçok ilçe belediyesinde elektronik sayaç (Aks)zorlaması yapılarak vatandaşa 250, 300 TL’lik sayaçlar aldırıldı. Şimdi de TESKİ bu sayaçları söküyor, yerine 60 TL’lik Baylan marka su sayaçlarını takıyor. Vatandaşa, ‘sökülen elektronik sayaçları hurdaya gönderiyoruz’ deniyor. O halde bugüne kadar kaç hanenin, kaç tane elektronik su sayacı sökülüp hurdaya gönderildi, saymaya kalkılsa hane sayısına göre sayaç sayısı denk gelir mi?

3 ) Vatandaşın tüketici hakkı olarak kullanması gereken ‘istediği sayacı takma özgürlüğü’ TESKİ tarafından neden elinden alınıp, ‘BAYLAN’ marka su sayaçlarına mecbur bırakılıyor?

4 ) Aboneye 250, 300 TL gibi maliyetler yükleyerek takılan elektronik sayaçlar çalışır durumdayken söküldü, üzerine 50 TL daha alınarak Baylan marka su sayaçları takıldı, üstüne bir de sökme takma ücreti alındı. Tamamen TESKİ’nin hatalarından kaynaklanarak vatandaşın cebine maliyet olarak yansıtılan bu paraları geri ödeyecekmisiniz?

 

Kamu yararına yapılan bu haberin takipçisi büyükşehire konuyu tebliğ ederek, yapılmasını isteyen Tekirdağ Valisi Sn. Aziz Yıldırım’dır. Sn. Yıldırım’ı konunun takipçisi olmaya davet ediyoruz.

 

 

Özer Enginler

2010 yılında Tekirdağ Valisi tarafından belediyeye 10 yılı geçmiş su sayaçlarının bakımı yada değişimi için gönderdiği evrak...

 

 

 

 

Yayınlanma Tarihi : 7/6/2020 22:26
Okunma Sayısı : 1288
reklam 1
FACEBOOK BAKBİTV REKLAM

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN