TMO, BİR AN ÖNCE ARTAN MALİYETLERE DEĞECEK BİR HUBUBAT ALIM FİYATI AÇIKLAMALI

TMO, BİR AN ÖNCE ARTAN MALİYETLERE DEĞECEK BİR HUBUBAT ALIM FİYATI AÇIKLAMALI

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle Meclis’te yaptığı konuşmada çiftçinin, üreticinin mağduriyetine değinerek TMO’nun maliyet artışlarını göz önünde bulundurarak bir an önce emeğe değecek bir hububat alım fiyatı belirlemesi ve geçen sene yaşanan mağduriyetlerin bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

Hasattan sonra yapılan fiyat açıklaması çiftçimizi mağdur ediyor.

Yaklaşan hububat hasat döneminde bir an önce hububat alım fiyatlarının açıklanması gerektiğini söyleyen Avşar; “Ülkemizde hasattan sonra yapılan fiyat açıklaması çiftçimizi hem mağdur ediyor hem de serbest piyasada tüccara ürününü düşük fiyata satmak zorunda bırakıyor.”, dedi.             

TMO, hububat alım fiyatını belirlerken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından 1 kg buğdayın üretim maliyeti için açıkladığı 10 lira 87 kuruşu unutmamalıdır.

Yükselen maliyetlere değinerek geçen sene TMO’nun açıkladığı fiyatları hatırlatan Avşar; “Geçen yıl TMO buğday alım fiyatını 9,25 TL, arpa alım fiyatını 7,50 TL olarak belirlemişti. Bu yıl ise yüksek enflasyon ve geçen yıl bu zamanlara göre ikiye katlayan mazot fiyatı derken Buğday hasadının başladığı bu günlerde Türkiye Ziraat Odaları Birliği 1 kg buğdayın üretim maliyetini 10 lira 87 kuruş olarak açıkladı.”, şeklinde konuştu.

Randevu alamama, kotalı alım vb. konularda çiftçimiz mağdur edilmemeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

TMO’ya uyarılarda bulunan Avşar; “Bu maliyet artışları dikkate alınarak üreticimizin emeğine değecek bir fiyat belirlenmelidir. Ayrıca geçen sene yaşanan randevu alamama, kotalı alım vb. konularda çiftçimiz mağdur edilmemeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.”, şeklinde ifadeler kullandı.

Daima emekten taraf olacağız.

Sözlerinin sonunda daima çiftçilerimizden taraf olduklarını, emeklerinin karşılığını almaları için mücadele edeceklerini belirten Avşar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutladı.

 

Yayınlanma Tarihi : 14/5/2024 23:13
Okunma Sayısı : 151
reklam 1
  

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?


CÜNEYT YÜKSEL
CANDAN YÜCEER