CHP'Yİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

CHP

Mustafa Kemal Atatürk 1923’te Laik, Üniter Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni; Kurtuluş Savaşı yıllarında Millî Mücadale'ye katılıp yöredeki Kuvâ-yi Milliye birliklerine yardım eden Mustafa Faik Öztrak gibi her alanda savaşıp vatanı için ölmeyi göze alan yüz binlerce vatan evlatları ile birlikte Türk Milletini padişahlık sistemine ve onu çıkarları için kullanan avanelerine kul, köle etmemek için kurdu.

1882 doğumlu Mustafa Faik Öztrak 1923’ten 1946’ya tam 8 dönem Tekirdağ Milletvekilliği yaptı. Bu devletin ve milletin ona borcu vardır ama dile kolay, 1 dönem 5 yıl olsa toplam 40 yıl. Osmanlı döneminde 40 yıl hükümdarlığını sürdüren kaç padişah var? Mustafa Kemal Atatürk Türk Milletini kölelikten, kul olmaktan kurtarıp padişahlığın haklarını size verip alın tepe, tepe kullanın mı dedi!? Böyle olmadığına göre Devletin bana Ahde Vefa borcu var, ben bunu sonuna kadar kullanırım ne demek, burası kunduracı dükkanı mı da siyaseti meslek görüp çocuklarına devr edecek kadar ileri gidebildiniz? Öztrak sülalesi Cumhuriyetin damarlarına kene gibi yapışsın diye mi Kurtuluş savaşında 57 bin 263 kişi can verdi.

 

Öyle de oldu…

Babasından dedesine Devletin ve CHP’nin birçok kademesinde bulundular. Mustafa Faik Öztrak, Orhan Öztrak, Adnan Öztrak, İlhan Öztrak ve her padişaha nasip olmayacak kadar uzun süreliğine üstelik kontenjanla 22 Temmuz 2007, 12 Haziran 2011, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Tekirdağ Milletvekili bugün parti sözcüsü olan Faik Öztrak. Bu arada 2014 Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylığından bir takım pazarlıklar sonucu feragat ettiği iddia edilen Faik Öztrak’ın kardeşi Haluk Öztrak. Bu CHP’nin sadece Tekirdağ’da görülen yüzü.

 

Muharrem İnce katıldığı bir tv programında kendisini eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi'nin sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’a yönelik: “…Yıl 1923 milletvekili, Yıl 2021 milletvekili. Cumhuriyet'ten hep alacaklısı. Aralık'ta Kurultay toplanıyor dedesi, babası ve sonra kendisi. Birinci sırada tahsisli. Benim dedem koyun çobanı. Tırnaklarımla geldim buraya. Faik Öztrak listeye oturacak birinciye. 2, 3, 4 ön seçim" dedi çarşı karıştı.

Faik Öztrak Muharrem İnce’ye karşı gardını CHP’lileri harekete geçirerek aldı. Onu Tekirdağ’da istemediklerini her fırsatta dile getiren partilileri “Öztrak ailesi Türkiye için bir değerdir, onların dedeleri Kurtuluş Savaşı yıllarında Sarayköy’de menderes savunma hattının kurulmasını bile sağladı” şeklinde sosyal medyada kendilerini statükoya teslim etmiş, geleneğin bozulması işine gelmeyen bir avuç partili tarafından sanki bu vatanı kurtarmak için ölen 57 bin 263 kişi hiç olmamış ta sadece Öztraklar sayesinde bugünlere gelinmiş gibi paylaşımlarda bulundu.

İşin ilginç yanı, Öztrakları Tekirdağ’dan silmek için türlü oyunlar oynayan birçok isim bukalemun gibi renk değiştirmeden önce Öztraklar hakkında; “Memleketi Malkara ama yolunu bilmez. Tekirdağ’da Milletvekili seçilip oyunu Ankara’da kullanır. Bir gecede il, ilçe başkanlarını düşürür, belediye başkanlarını siler, istediğini vekil yapar, Trakya’ya kurduğu siyasi rant tuzaklarından bıktık. Biz ne zaman kendi seçtiklerimizle yürüyeceğiz. Ak Parti’ye kızıyoruz ama parti içi demokrasi asıl bizde yok. Lastikçinin önüne koyduğu karton maketten başka Tekirdağ hizmeti yok. Tek geçim kaynakları atalarından gelen siyaseti meslek yapmayı kendilerine hak görüyorlar…” dedikleri halde, Öztrakların 1923’ten bugüne gelen gücüne biat ettiler. Meğer bu zamana kadar tek dertleri ‘siyasi rantın bir ucundan bir lokma kapma meselesi imiş.’

Tüzük değişikliği yapın, parti içi demokrasi olsun, her partilinin kullanacağı bir oyla il, ilçe, belediye başkanları, milletvekilleri, genel başkan belirlensin, kendine koltuk kapan mezara onunla gitmesin taleplerinde bulunan Muharrem İnce’nin bu çıkışının nesi kötü. CHPlilerin parti içi demokrasi istediğini CHP’den ayrılmadan defalarca söylemedi mi? Seçtiğiniz delegelere kendinizi onaylatmaktan vaz geçin 8, 9 kez seçim kaybettin, git yerine daha iyisini yapan gelsin dediğinde partinin oylarını daha da yükselterek 50+1’i önce partili olarak CHP’nin yakalaması gerektiğini ifade etmedi mi? Etti. CHP için esas sorun da bu, parti üyelerine seçim özgürlüğü. Bunu partisinden bu sebeple ayrılan İnce verecekse buna kim hayır diyebilir?

 

Tekirdağ CHP parti içi demokrasiyi kendi üyelerine çok görmenin karşılığını 2019 yerel seçimlerinde aldı. Faik Öztrak’ın vesayeti altında can çekişen CHP’de 2019’dan 2021’e kadar hiç bir şey değişmedi. CHPlilerin önemli bir kısmının Muharrem İnce’nin partisine geçmek için kuruluşunu bekledikleri biliniyor.

 

Özer ENGİNLER

Yayınlanma Tarihi : 18/2/2021 18:05
Okunma Sayısı : 830
reklam 1
  

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN