YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ CHP’Yİ BU HALE GETİRENLERİN BORUSU MU ÖTECEK?

YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ CHP’Yİ BU HALE GETİRENLERİN BORUSU MU ÖTECEK?

CHP belediye başkanı aday adayları yavaş yavaş ortaya çıkıyor ama yeterli değil! Çoğu Kasım ayında yapılması beklenen olağanüstü kurultayı bekliyor.

Burada asıl önemli olan bulundukları koltukları kaybetmemek için demirbaş vekillerin işlerine gelmeyen ‘her bir parti üyesinin oy kullanarak aday belirleyeceği’ seçim yarışı. CHP genel merkezi her ne kadar partililerin hür iradeleri ile oy kullanarak kendi adaylarını belirleyecek ortamlar yaratacağız dese de bunu engellemek için çeşitli uydurulmuş hikayelerin ardına saklanacaklarını bekleyip göreceğiz.

Partililer haklı olarak olağanüstü kurultayda değişeceği söylenen parti tüzüğünden sonra parti içi demokrasinin işletilip  işletilmeyeceğini merak ettikleri gibi seçimleri kazanmanın  yolunun ‘partiyi ele geçiren güçlerden kurtulmaktan geçtiğini’  söylüyor. İşin gerçeği 1, 2, 3, 4, 5, 6,  dönem partiye çöreklenen, her köşe başını tutan milletvekilleri olduğu müddetçe pek te haksız sayılmazlar.

Küskünler partisinde il, ilçe yönetimlerine yada önümüzdeki yerel seçimler için belediye başkanı aday adayı olarak çıkmak  ‘partililer birbirini yerken’ bu cenderenin içine girmek her babayiğidin harcı değil. Aday oldun, sağlıklı bir seçim yaşamak istiyorsun ama her grup bir diğerine küskün, üstelik partililerin topyekün kurtulmak istediği dayatma vekillerin görev sürelerinin bitmesine daha 5 sene var.

Bu şartlar altında İlçe başkanı seçimlerinde sandıklara müdahale edildiğini iddia eden grupların aday çıkartıp yerel seçim yarışlarına katılmaları çok zor. Onları adaletli seçimler yapılacağına kim inandırabilir?

Mart ayında yapılacak seçimlere kadar çok zaman var, bu parti aday patlaması yaşar denebilir ama partilerine karşı güven kaybı yaşayan aday adaylarının sahneye çıkıp ben Süleymanpaşa’yı tekrar CHP’ye kazandırmak için aday adayıyım deme ihtimali yok denecek kadar az.

Şöyle anlatayım; Kasım ayında yada onu izleyen aylarda yapılacak olan olağanüstü kurultayda beklenen tüzük değişikliği istenildiği gibi geçse bile bu sefer de ‘Mart ayına kadar kalan kısa sürenin aday adaylarına yetmeme meselesi’ var. Parti içi muhalif grupları, üyeleri, STK’ları belediye başkanı adayına oy verecek seçmeni ikna etmek kolay değil. Bir de, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na duyulan öfkenin sandığa yansıması bu işin tuzu biberi.

 

 

Yayınlanma Tarihi : 2/8/2023 18:44
Okunma Sayısı : 333
reklam 1
  
FACEBOOK BAKBİTV REKLAM

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?


CÜNEYT YÜKSEL
CANDAN YÜCEER