İMAMOĞLU TEKİRDAĞ’A BOŞUNA MI GELDİ

İMAMOĞLU TEKİRDAĞ’A BOŞUNA MI GELDİ

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Tekirdağ’a gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tekirdağ Büyükşehir  Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile bir araya geldi. Bu ziyaretin gerçekleşmesine 1 gün kala 03.03.2021’de sosyal medyada yaptığım paylaşımda aynen şöyle dedim:

 

İBB Başkanı Sn. İmamoğlu’nun sudan sebepler yüzünden Kadir Albayrak tarafından Tekirdağ’a davet edilmediği çok açık. 

Umarım bu sebebi ziyaret, İmamoğlu’nun Tekirdağ çiftçisinin çeşitli ürünlerine ‘ALIM GARANTİSİ’ sözünü vermesi şeklinde gerçekleşir.

Böyle olursa;

1) Tekirdağ İstanbul’un karnını doyurur.

2) Cebine para giren çiftçi kalkınır.

3) Tarım ve hayvancılıktaki geleneksel süreç yerini kooperatifleşme ile birlikte modern üretime bırakır.

4) Coğrafi ürün niteliği ile Dünya da kendine yer bulur.

5) Müteahhitinden esnafına herkes kazanır, şehir kalkınır.

6) Köyden Tekirdağ’a, Tekirdağ’dan metropol şehirlere göç durur. Tersine göç başlar.

7) Tekirdağ, ‘tarıma dayalı turizm kenti’ kimliğine kavuşur.

Ve daha birçok fırsat…

Yeter ki İBB Başkanı Sn. İmamoğlu Tekirdağ’a öylesine gelmiş olmasın.”

***

Bu paylaşımın ardından TBB Başkanı Sn. Kadir Albayrak sabah 08’de beni arayarak Sn. İmamoğlu’nun Tekirdağ’a gelmek istemesinin tamamen kendi talebi doğrultusunda gerçekleştiğini ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledikten sonra İmamoğlu’nun buraya gelmesini büyük bir avantaj olarak değerlendiren Albayrak, İSKİ, KİPTAŞ Genel Müdürleri, Tarım Danışmanı Gökhan Günaydın’la birlikte birçok müdürlüğün de bu ziyarette bulunduğuna dikkat çekti.

Buraya kadar tamam ama bu önemli ziyaretin üstünden dolu, dolu 10 gün geçti, TBB Başkanı Kadir Albayrak’tan sanki İmamoğlu Tekirdağ’a hiç gelmemiş gibi ses yok. Yoksa İmamoğlu'nun ziyareti senin etrafında daha önce makam sahibi olup, tekrar bir görev kapmak isteyenlerin gazabına mı uğradı? Esnafından çiftçisine, sanayicisinden turizmcisine ve daha birçok alanda Tekirdağlıların kaderi; ‘muhtarlardan tekrar belediye başkanı ol diye imza toplayan, emekli olduğu halde yönetim kurullarından 2,500 TL huzur hakkı alayım, birikimimle de avantamı bulurum diyen emekli çetesine bırakılmayacak kadar önemli.’

Bu ziyaretin fotosu iyi okunduğunda…

İBB Başkanı İmamoğlu Tekirdağ’a gelirken yanında getirdiği CHP eski milletvekili, Hukukçu, İktisatçı, Ziraat Mühendisi Doç. Dr. Gökhan Günaydın’ı süs olsun diye taşımadığına göre TBB Başkanı Albayrak ile Tekirdağ çiftçisinin çeşitli ürünlerine ‘ALIM GARANTİSİ’ sözü daha teknik bir şekilde konuşulmuş olmalı. Mesela kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla kamu kuruluşu olarak “TEKİRDAĞ TARIM A.Ş” kurulmalı, kuruluşu yapılacak olan TARIM A.Ş’nin içi; “ziraat mühendisliğinde işinde uzman, bölgeyi bilen, proje üretebilen kadrolardan oluşmalı.” gibi konular.

Yine mesela, İstanbul’un karnını doyuracağımız tarım ürünlerinin İstanbulluların sofralarında yer alması için bir sezon beklemek gerekirse bu arada ki boşluğu doldurmak için Malkara Çavuşköy Et Entegre Tesisi’ni gelir elde edilecek bir kurum haline getirmek gerekmez mi? Kumdan cam üretmek gibi, eti; ‘salam, sucuk, sosis, kavurma, pastırma gibi işlenmiş et ürünleri haline getirmek’ gibi. Kim kazanacak?, çiftçi. Kim kazanacak?, dar gelirli. Kim kazanacak?, projede imzası olanlar. Kim kazanacak?, Tekirdağ.

 

İBB Başkanı İmamoğlu’nun yardımıyla bu ürünler marka isimlerinle buluşarak bakkalda, markette, yardım kolilerinde, dar gelirlinin sofralarında neden yer almasın. Bunu nasıl sağlarız diye düşünmenin mantığı yok, bakırı tutsa altın olan bu adamın zaten kendisi marka. Kooparatifleşmeyle üreticiden tüketiciye giden besin zincirinin önünü açan bu proje, Tekirdağ’ın verimli tarım arazileri ile imara açılması muhtemel alanlar üzerinde sınır olacağı gibi kimse tarım alanlarından kafasına göre 3 gün sonra acaba imara açılır mı?, diye bir beklenti içinde olmayacak.

 

Özer ENGİNLER.

 

 

 

Yayınlanma Tarihi : 15/3/2021 17:32
Okunma Sayısı : 740
reklam 1
  

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN