KADİR ALBAYRAK 11 İLÇEDE BASINA YALAN MI SÖYLEYECEK

KADİR ALBAYRAK 11 İLÇEDE BASINA YALAN MI SÖYLEYECEK

Basınla arası iyi olmayan, iyi olmasına da gerek duymayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye (TBB) Başkanı Kadir Albayrak, farklı tarihlerde sırasıyla ilçe belediye başkanları ile birlikte basın toplantıları düzenlemeye başladı.

Sorduğumuz soruların hiçbirinin cevabını alamadığımız toplantıda 11 ilçeyi bir günde gezen Albayrak’ın Tekirdağ’ı, Süleymanpaşa’yı ne kadar ciddiye aldığını da gördük, adam toplantı boyunca oraya katılan herkese saygısızlık yaparak resmen uyudu. Sormaya fırsat olmadı. Diyecektim ki, TBB olarak Tekirdağ’da elde edilen gelirlerle vatandaşa dönen hangi yatırımda imzanız var. Var olan bütçenizin dışında bunu belgeleyebilirmisiniz. Toplanan gelirle eğer yatırım yoksa toplanan para ne kadar, nerede. Toplanan gelir zarar olarak gösteriliyorsa bunun sebepleri ve gelir kaybına neden olan kişiler kimler?

Olaya şöyle açıklık getireyim, diğer şehirlerde mesela; İstanbul’da İSKİ Ankara’da ASKİ gelir kaynağı iken, gelir getiren kurumlardan biri olması gereken TESKİ neden Tekirdağ’da gider kapısına dönüştü. Vatandaşa ödetilen yüksek su faturalarına rağmen Albayrak’ın talimatıyla TESKİ yönetimi, Ankara İller Bankası Genel Müdürlüğü’nün kapısında yatıp kalkarak neden kredi peşinde koşuyor?

Diğer daire başkanlıklarına göre Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı en yüksek gider bütçesini aldığı halde herhangi bir gelir getirisi yok. Birçok örnek vermek mümkün ama başta geri dönüşümden gelir elde etme olmak üzere belediyeye en çok gelir kazandıracak yer olması gerekirken, bünyesinde bulunan Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü, Hafriyat Yönetimi Şube Müdürlüğü, Çevre ve Deniz Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nle birlikte elde edilecek kardan zarar etmeyi, gider bütçesi alarak mutlu olmaya devam mı edecek? Mesela, dönem dönem sorunlar yaşanıyor olsa da Malkara Çavuşköy Et Entegre Tesisi’ni yaptın eyvallah ama tesis olarak en büyüğünü yapmak önemli değil önemli olan onu rantbl işletmek. İstanbul’a bu işletme üzerinden et ürünleri salam, sucuk, kavurma, sosis gibi ürünler gönderdiğiniz gün başarılı bir işletme kurmuş olursunuz. Belediyeye ve Tekirdağlılara böyle gelir elde edeceği imkanlar, fırsatlar verip hangi ürünü marka yapıp ta önce cebe sonra gönüllere hizmet ettiniz? Çıkın karşımıza cesaretiniz varsa bunları anlatın.

Bu soruları soracak fırsat Kadir Albayrak tarafından verilmedi!

Nasıl olduğunu anlatayım…

Basın toplantılarını tek başına yapmaya korkuyor. Şimdiye kadar neler yaptıklarını sanki bilmiyormuşuz gibi hazırladıkları sunumu saatlerce anlatarak gazetecileri bıktıran Albayrak soru, cevap şeklinde geçecek basın toplantısından ‘sorulmasını istemediği bunun gibi sorulardan’ itina ile kaçıyor. Basınla arası bu yüzden papaz. Çünkü verecek cevapları yok. Neden tek başına yapmıyor işte bu yüzden, bu kaçışın yolunu da ilçe belediye başkanlarını kendine kalkan yapıp, onların yüzü suyu hürmetine en az zararla atlatacağı basın toplantıları yapıp ‘işte basınla buluştum’ yapılan eleştiriler gördüğünüz gibi boşmuş diyecek.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in organizasyonunu yaptığı toplantıda Albayrak, bütün sorularınız bana mı, Cüneyt Başkana soracak hiç mi sorunuz yok?, şeklinde espiriyle karışık basına sitemde bile bulundu. Sn başkana ben hatırlatayım bakın, basından kaçan ilçe belediye başkanları yok gibi. Sokağa çıksalar farkında olmadan gazeteci ile çarpışırlar, üstelik her gazeteci yaşadığı yer itibarıyla kendi ilçe belediye başkanı ile iletişim halinde, en azından ilçesinde olan, biten her şeyden haberi var. Basından kaçan sensin, herkesi kendin gibi zannediyorsun. O zaman akla şu gelmez mi; TBB başkanı olarak sen 11 ilçeyi bir günde gezen, üstelik planlamalar yapan, bilgi alış verişinde bulunan biri olarak yaptığınız çalışmalardan karşılıklı olarak zaten haberiniz var. Biz Tekirdağ halkı yararına adam gibi soru sorup cevaplarını alamayacağımız dar zamana sıkıştırılan, sadece TBB’nin olmadığı basın toplantısına neden davet edildik? Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel özenle hazırladığı sunumla birlikte ilçeye kazandırılan, kazandırılacak olan projeleri slayt eşliğinde anlattı. Sorusu olanlara da cevaplar verdi.

TBB Başkanı Albayrak’a su faturası üstünden haksız yere alınan faturaya dahil edilen su ücretleri yüzünden vatandaşın mağdur edildiğini örnekler vererek ortaya koydum, gıkı çıkmadı. Sn başkan “Halk Ekmek, Halk Et, Halk Süt, Halk Balık” gibi vatandaşın yararına olan bu pandemi ortamında en çok ihtiyaç duyulan bu projeleri yapacakmısınız?, dedim. İnşallah deyip kestirip attı. Hiç olmazsa Halk Ekmek yapın, bu büyükşehirin işi,  Cüneyt başkan “ekmek fiyatları 2 TL olursa gerektiğinde ben yaparım” dedi, dedim. Albayrak ben Halk Ekmek yaparım demedi. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, verdiği sözlerin arkasında durduğunu yaptığı konuşmayla teyit etti.

TBB Başkanı Albayrak’a “paranız mı yok ondan mı yapamıyorsunuz?”, dedim. “Paramız var”, dedi. Ankara İller Bankası Genel Müdürlüğü’nün kapısında yatıp kalktıklarını bilmediğimizi sanıp,..

Yine yalan söyledi.

 

Özer ENGİNLER

 

 

Yayınlanma Tarihi : 1/2/2021 00:52
Okunma Sayısı : 1248
reklam 1
  

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN