SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE GİDEN YOLU AÇTI

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE GİDEN YOLU AÇTI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş:

Çiftçiye ekeceği toprağı verdi. Tohumlarını verdi. Hasatı yapıldı. Şimdi de alım garantisini verdiği mahsulü halka bedava dağıtmaya devam ediyor. “Çiftçi kazanırsa esnaf kazanır, çiftçi kazanırsa şehir kalkınır.”, dedi.

 

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer:

“Halkın Bakkalı küçük üreticinin alın teriyle ürettiğini sizlere aracısız ulaştıran bir model. Bu emeğe sahip çıkmak, sizleri sağlıklı gıdayla buluşturmak için yeni şubeler açmaya devam edeceğiz.”, dedi. Halkın Bakkalı'nın şubeleri halka ucuz ve güvenilir gıda sağlamak için çoğalarak devam ediyor.

İstanbul, Gaziantep, Eskişehir gibi birçok büyükşehir belediyesi buna benzer hizmetleri halkınla paylaşıyor.

 

Kooperatif ve Üretici Birlikleri ile tüketiciye doğrudan ekonomik ürün sağlayan, bunların bir kısmını kendi aşevlerinde tüketen, üreticiden tüketiciye kadar işleyen ekonomik çarkın bilinciyle hareket eden belediyelerin isimlerini de saymak mümkün ama dar ve sınırlı imkanlara rağmen üretim zinciri içinde yer almak için çabalayan Süleymanpaşa Belediyesi’nin de neler yaptığını anlatmam lazım. 

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel: Üreticiden tüketiciye giden yolu kısaltıp halkın ucuz ve güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak, ürününü satmakta zorlanan çiftçiye katkı sağlamak için, “Kapalı Pazaryerlerinde, kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların kendi ürettikleri ürünleri satabileceği Organik Ürünler Pazarı kurulacağını belirtti.” Sayılı günler kaldı.

 

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü ile bağlantı kuran Yüksel, “Süleymanpaşa Belediyemiz, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde, eşsiz lezzete sahip organik, doğal ve sağlıklı ürünler, haftanın üç günü Rumeli İskelemizin girişinde tarladan halkımıza doğrudan ulaştırılacak”, dedi.

 

Kooperatif ve Üretici Birliklerinin ne denli önemli olduğunu yaptığı çalışmalarla ortaya koyan Yüksel, Süleymanpaşa Belediyesi olarak en çok önemsedikleri projelerden biri olarak lanse ettiği Seracılıkta Kadın Eli Projesi için düğmeye bastıklarını söyleyerek, “Proje kapsamında 60 dönümlük alanda inşa edeceğimiz seralarımızda, 60 ihtiyaç sahibi ailemize alım garantili üretim imkânı sunacağız. Bu seralarda üretilecek ürünleri kuracağımız kooperatif aracılığıyla öncelikle aşevimizde kullanmak üzere biz satın alacağız. Daha sonra ilçe sınırlarımız içindeki hastaneler, cezaevleri ve diğer kamu kurumlarına bu ürünlerin satışını gerçekleştireceğiz”, dedi ve çalışmalarını proje alanlarını büyütecek şekilde ekibinle tüm hızınla sürdürüyor. Önemli çünkü, bu projenin içinde kadınlara yaratılan iş sahası var. Kooperatifleşme var. Alım garantisi var. Dönen ekonomik zincirin şehre yansıması var. Alınan ürünün pazarlanması, kendi aşevinden vatandaşın sofrasına gidecek sıcak yemek, erzak yardımı var. Özellikle genç girişimcileri cesaretlendirecek yapısal önemi var.

 

Bakın buraya kadar adı geçmedi ama şuraya geleceğim, taaa en yukarda büyükşehir belediyelerinin halkına hizmet vermek için neler yaptıklarından birkaç örnek verdim. Ne yazık ki bunların içinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yok! Üreticinin, çiftçinin yanında dur, durmaz. Üretici Birlikleri ve Kooperatiflerle iş yap, yapmaz. Çiftçiye tarla ver, fidan, tohum ver eksin, alım garantisi ver, halka bedava dağıt, işine gelmez. Doğrudan satış noktaları kur, kurmaz. Aşevi yap, yapmaz. Vatandaşın yararına Halk Ekmek, Halk Süt, Halk Et, Halk Balık kur, kurmaz. Depreme dayanıklı evlerin yapımı için İmamoğlu’na danış, sen de yap, yapmaz…

 

Peki, 1 milyar 120 milyon (Eski parayla 1 katrilyon 120 trilyon) TL’lik devasa bütçeyle ne yaparsın?.. İçinde saydıklarım yoksa hiçbir şey.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bütçeden Süleymanpaşa’ya ayrılan yatırım bütçesi 2021 yılı için 12 milyon 930 bin TL, 2022 yılı için ise dalga geçer gibi ayırılan para sadece 1 milyon TL.

 

Bu 205 bin Süleymanpaşalıya, belediye başkanı olarak neden Cüneyt Yüksel’i seçtiniz diye verilen bir cezadır.

 

Özer ENGİNLER.

 

Yayınlanma Tarihi : 8/12/2020 21:13
Okunma Sayısı : 599
reklam 1
  

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN